Ta strona korzysta z plików cookie. Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij

Umierająca Polska. To będzie kraj starych ludzi, Bankier.pl

Jesteś tutaj: Diament ›› Rynek finansowy ›› Umierająca Polska. To będzie kraj starych ludzi, Bankier.pl

Źródło: Bankier.pl, 205-01-12, 11:00

Umierająca Polska. To będzie kraj starych ludzi

2015-01-12 11:00

Mniej niż 30 mln Polaków około 2080 roku, głodowe emerytury, rosnące koszty służby zdrowia i stare społeczeństwo, w którym osoby pracujące obciążone są jeszcze wyższymi podatkami, nie mogąc oszczędzać na własną przyszłość. To nie ponura wizja rodem z książek fantastycznych, ale oficjalne prognozy demograficzne GUS-u i Eurostatu, a także konsekwentnie wyciągane z nich wnioski.

Polskę już w najbliższych kilkudziesięciu latach czeka demograficzny dramat (EastNews)

Prognozy demograficzne – jak mówią statystycy – to estymacje obciążone wyjątkowo małym błędem. Zastopować trend przewidywanych zmian demograficznych mogą tylko kataklizmy, wojny albo inne, niemal nieprzewidywalne zdarzenia. Jeśli do nich nie dojdzie – Polskę już w najbliższych kilkudziesięciu latach czeka demograficzny dramat.

 

Gdzie jesteśmy?

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polacy rozmnażali się wyjątkowo szybko. Zaczynaliśmy z pułapu ok. 27 mln ludzi – tuż przed rozpoczęciem wojny było nas już ok. 35 mln. Wojna przetrzebiła nasze szeregi i cofnęła nas demograficznie poniżej poziomu z którego rozpoczynaliśmy dwudziestolecie międzywojenne tj. poniżej 24 mln.

Okres PRL pod względem przyrostu ludności był znów korzystny. Liczba ludności stabilnie rosła i w momencie upadku realnego socjalizmu wyniosła ok. 38 mln. Zahamowanie dynamiki przyrostu ludności praktycznie zbiega się z momentem transformacji ustrojowej. Od tego czasu liczba ludności co do zasady stanęła w miejscu.

(GUS)

 

Przez większość pierwszego dziesięciolecia III RP współczynnik urodzeń na 1000 mieszkańców wciąż jednak górował nad współczynnikiem zgonów. Blisko lat dwutysięcznych obie krzywe zaczęły się przecinać i tak trwa do dziś. W 2013 roku odnotowano najniższą, ujemną wartość przyrostu naturalnego.

Współczynnik dzietności, czyli liczba urodzonych dzieci na jedną kobietę, od momentu transformacji konsekwentnie znajduje się poniżej poziomu zastępowalności pokoleń, gwarantującego utrzymanie dotychczasowej liczebności populacji.

Współczynnik ten wynosi obecnie około 1,3 i plasuje Polskę na szarym końcu wśród wszystkich państw świata. Bank Światowy w 2012 r. zaklasyfikował nasz kraj na 186 miejscu pod tym względem na 193 notowane kraje. Współczynnik dla całego świata wyniósł 2,5.

(GUS)

 

Do demograficznych problemów z dzietnością znacznie przyczynia się też emigracja. Według GUS-u, poza granicami Polski znajduje się w tej chwili ponad 2 miliony naszych rodaków. W ciągu ostatnich 10 lat, według oficjalnych danych, Polskę opuściło ponad milion osób. Warto dodać, że znaczna część tych ludzi, to osoby w wieku produkcyjnym, które mogłyby mieć dzieci w kraju i zapobiec tykającej demograficznej bombie.

Gdzie będziemy?

Nasza obecna sytuacja nie jest jednak jeszcze tak tragiczna jak ta, która wyłania się z analizy prognoz demograficznych publikowanych regularnie przez GUS i Eurostat. Ubiegłorocznaza GUS-u zakłada konsekwentny spadek liczby ludności w Polsce do mniej niż 34 mln w roku 2050, który jest krańcowym punktem prognozy.

(GUS)

Jedynym województwem, w którym liczba ludności w 2050 r. ma być większa niż w 2013 r., jest mazowieckie. Wzrost ten będzie jednak nieznaczny i wyniesie tylko niecałe 2 tys. osób (0,04%). Najwięcej ludności ubędzie w województwie śląskim (-919 tys.), łódzkim (-514 tys.) i lubelskim (446 tys.). Procentowo – najwięcej ubędzie mieszkańców opolskiego (-26%), świętokrzyskiego (-23%) i lubelskiego (-21%).

Z tymi danymi zbieżne są prognozy Eurostatu, który jednak swe estymacje kończy o 30 lat później. W 2080 r. – zdaniem statystyków – w naszym kraju mieszkać będzie mniej niż 30 mln ludzi. Tendencja w obu prognozach jest bardzo podobna. Analizując sześć największych krajów Unii Europejskiej widać, że za 65 lat najludniejszym krajem będzie Wielka Brytania, która obecnie jest pod tym względem trzecia. Spore problemy demograficzne będą mieć także Niemcy, których „stan posiadania” zmniejszy się o kilkanaście milionów ludzi. Znacząco wzrośnie za to liczba mieszkańców Francji.

(Eurostat)

 

Dla polskiej gospodarki wpływ będą mieć jednak przede wszystkim zmiany w strukturze ludności. Obecnie stosunek liczby osób w wieku produkcyjnym do pozostałych wynosi 1,76, a jedynie wobec osób w wieku poprodukcyjnym (co ważne w kontekście systemu emerytalnego) 3,53.

W 2050 r. – jeśli dane GUS-u staną się rzeczywistością – współczynniki te będą wynosić odpowiednio 1,28 i 1,92. Względem danych z 2013 r. - liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o ponad 5 mln, w wieku przedprodukcyjnym spadnie o 2 mln, a w wieku poprodukcyjnym wzrośnie aż o 3 mln. Oznacza to, że coraz mniejsza liczba młodych Polaków będzie musiała pracować na coraz większą liczbę najstarszych.

 

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu prowadzonym przez Briana Tracy w Polsce:

PRZEZ SPRZEDAŻ NA SZCZYT
8 marca 2016 r. MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel****
Konferencja prowadzona przez Briana Tracy i Sebastiana Kotowa.

czytaj więcej »»

Zapraszam na wspaniałe, nowe wydarzenie, które odbędzie się już 17.11.2015 w Warszawie. Gościem i prelegentem będzie czterokrotny olimpijczyk: Ruben Gonzalez. Ruben przedstawi swój program: Bądź nie do zatrzymania!

Sekrety sukcesu czterokrotnego olimpijczyka.

Podczas tego zabawnego, motywującego, pełnego energii wystąpienia, publiczność dowie się jak nabrać pewności siebie i pozbyć się blokującego strachu, jak odnaleźć w sobie pasję i siłę, by iść naprzód, jak uwolnić wszystkie swoje możliwości, jak zmieniać porażki w zwycięstwa oraz jak zrealizować osobiste i zawodowe ambicje.

czytaj więcej »»

Kongres GIANTS OF LIFE - Światowa premiera w Polsce!

To najbardziej energetyczna impreza tej jesieni!

Musicie tam być!!!

Na jednej scenie wystąpi 12 Gigantów Życia, ludzi, którzy swoją historią i doświadczeniem udowadniają, że w tym świecie wiele jest możliwe, także dla Ciebie, Liderów, którzy przeżyli w praktyce to o czym mówią.

A wśród nich m.in.:

Dan Millman, Garri Kasparow, Mamed Khalidov, Roman Kluska, kpt. Krzysztof Baranowski

 

czytaj więcej »»

Zakończyło się niezwykłe wydarzenie przeznaczone dla osób, które zajmują się sprzedażą lub zarządzają sprzedażą.

Wydarzenie jakiego jeszcze nie było. Na jednej scenie pojawili się najwięksi eksperci sprzedaży na świecie.

 6 października w Hotelu GROMADA 2000 osób  miało możliwość poznania sekretu skutecznej sprzedaży.

czytaj więcej »»

Zakończyło się  3-dniowe szkolenie MMI, które odbyło się w hali MT Polska w Warszawie w terminie 19 - 21.06. 2015 roku.

czytaj więcej »»

 30 kwietnia 2015 r.  na Inea Stadion Poznań odbyło się spotkanie z Nickiem Vujicicem.

Nick Vujicic to istny „Gigant Życia”, człowiek udowadniający, że nie ma barier nie do przekroczenia. Wystąpił w słynnym filmie pt. „Cyrk Motyli”, jest autorem światowego bestsellera „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, aktywnie prowadzi ponad 36 kanałów na YouTube, ma ponad 4.000.000 fanów na FB.

czytaj więcej »»

Odkryj w sobie duszę przywódcy doskonałego i stań się jednym z najlepszych!!! Dowiedz się jak to zrobić na konferencji z samym B. Tracy’m –

SKUTECZNE PRZYWÓDZTWO w XXI WIEKU – B. TRACY 22.04.2015

odbyło się  22 kwietnia 2015 roku w Warszawie.

 

czytaj więcej »»

Anthony Robbins po raz pierwszy w Polsce!!!

Konferencja, w której głównym mówcą był  sam Anthony Robbins, którego drugie imię to motywacja odwiedził Polskę w dniach 20 – 22 Marca 2015 roku w Poznaniu!!!!

 

czytaj więcej »»

 27 września 2014 roku Stadion narodowy w Warszawie gościł światowej sławy trenera Kevina Hogana.
 

czytaj więcej »»

 2 października 2014 roku w Warszawie odbyło się rewelacyjne szkolenie pt. SUKCES = sztuka i nauka budowania relacji w pracy, biznesie i w domu.

Głównym prowadzącym był dr Robert A. Rohm, światowej sławy specjalista z zakresu komunikacji i autor przemówień, który zabawia i oświeca publiczność swoim spojrzeniem na stosunki międzyludzkie i rozwój osobisty.

czytaj więcej »»

7 października 2014 roku w Warszawie zakończyła się konferencja, w której głównym mówcą był BrianTracy - najbardziej wpływowy lider biznesu, doradca największych firm na świecie.

czytaj więcej »»

Nowe DVD kabaretu ANI MRU MRU

Nowe podwójne DVD kabaretu ANI MRU MRU pod patronatem m.in. Diament-Doradcy Finansowi sp. z o.o. dostepne od połowy kwietnia 2014 roku.
Pierwsze DVD czyli NUDA, RYTUNA, ODCINANIE KUPOWNÓW
Drugie - JAK SIĘ NIE DA , A BARDZO SIĘ CHCE... TO MOŻNA!

czytaj więcej »»

Licencja KNF dla Diamentu z dnia 21.12.2012 roku

Szanowni Państwo,
Diament-Doradcy Finansowi sp. z o.o. decyzją KNF-u z dnia 21 grudnia 2012 roku nabywa prawa do pośredniczenia w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych

czytaj więcej »»

Zmiany w IKZE

Szanowni Państwo,
W związku z ogłoszeniem Ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1717) uprzejmie informujemy o zmianach w zasadach funkcjonowania Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które wprowadza ww. Ustawa.

Zmiany w zakresie IKZE wskazane w Ustawie wchodzą w życie z dniem 15 stycznia 2014 r.

czytaj więcej »»

Ubezpieczenia majątkowe i komunikacyjne w ofercie "Diament" - Doradcy Finansowi sp. z o.o sa dostepne już od stycznia 2013 roku. W styczniu 2013 roku dołączylismy do grona partnerów STU ERGO Hestia S.A.
Osoby zainteresowane mogą się kontaktować z biurem w Lublinie pod numerami telefonu 81 442 01 21 oraz 81 442 01 22 lub drogą elektroniczną pod adresem e-mail: biuro@diament-df.pl

czytaj więcej »»

Nasi partnerzy:

Copyrights © Diament Doradcy Finansowi - Pośrednictwo kredytowe w Lublinie 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Freeline